Co je to eloxovaný hliník?

Eloxovaný hliník nebo zkráceně elox je hliník, který prošel elektrochemickou reakcí zvanou anodizace. Tou se na povrchu hliníku vytvoří ochranná vrstva oxidu uhlíku. Tato vrstva je tvrdší než je samotný hliník, odolná proti povětrnostním vlivům a pokud se do lázně přidají barviva, může se takto vytvořit hliník mnoha barev.

Náramek Ostré rysy z eloxovaného hliníku 

Jaké jsou vlastnosti eloxu?

Je to materiál, který je sám o sobě velice lehký a měkký a také špiní.  U hliníku, který prošel touto úpravou se to už neděje - nečerná, nereziví ani jinak nemění svou barvu. Je zdravotně nezávadný, proto je vhodný pro styk s potravinami i s lidskou pokožkou. Vzniklou povrchovou vrstvu byste mohli odstranit jedině obroušením či agresivními chemikáliemi. 

 

Co se z eloxovaného hliníku vyrábí?

Eloxovaný hliník má široké použití. I když o tom možná nevíte, najdete ho všude kolem sebe. V kuchyni z něj máte pravděpodobně náčiní nebo alespoň části kuchyňských spotřebičů. Své oblíbené nápoje možná pijete z plechovek. Rámy vašich oken, nábytkové lišty či technické štítky na elektronických zařízeních jsou z eloxovaného hliníku. Mobilní telefony, počítače nebo dokonce brýle také obsahují hliníkové části.

 

 

Proč chtít šperky z eloxu?

I když jste se možná s nimi ještě nesetkali, šperky se z eloxovaného hliníku vyrábí již desítky let. Hliník je lehký, proto mohou ženy nosit skutečně veliké náušnice, aniž by si vytahávaly ušní lalůčky. Výrazné barvy činí šperk neobyčejným. Takové šperky jsou odolné proti povětrnostním vlivům, můžete se s nimi koupat, a vydrží roky jako nové.

Náušnice Feyre z eloxovaného hliníku

 

Možná také máte alergii na kovy, a pokud si byť jen na pár hodin dáte do uší bižuterní náušnice, začnou vás bolet či dokonce hnisat. Mám pro vás dobrou zprávu. Eloxovaný hliník nevyvolává alergické reakce. Takže, pokud vás již nudí malé náušnice z drahých kovů, doporučuji zkusit eloxovaný hliník, který si určitě stejně jako stovky mých zákaznic zamilujete.

 

 

Zaujalo vás to? Omrkněte mou nabídku na eshopu nebo se přihlašte k odběru mých emailů, kde vám budu jednou měsíčně psát zajímavosti a příběhy z mé tvorby.