Každoročně trávím každý víkend v letním období na stánku na různých akcích. Setkávám se s mnoha lidmi. Někteří pochválí, někteří nakoupí, jsou tu i tací, kteří si rádi o mém řemeslu popovídají. Při pohledu na mou kroužkovanou kabelku často slýchávám, že podobnou mají zákaznice po své babičce či prababičce.
Jedna z mých věrných zákaznic se také zmínila, že jednu vlastní. Prý jí bohužel leží ve skříni, neboť je značně potrhaná. Nabídla jsem se, že se na ni ráda podívám. Slovo dalo slovo a zákaznice kabelku přinesla. Chuděrka byla opravdu v havarijním stavu - značně potrhaná a děravá a místy posvazovaná nití. Protože byla z bižuterního kovu, docela i zašla. Mám ráda výzvy, a tak jsem zákaznici slíbila, že kabelku zrestauruji.
Zajímá vás, jak takovéto restaurování probíhá? Tak určitě pokračujte ve čtení.
Průzkum!
Na první pohled nejsou na kabelce patrné výraznější nedostatky až na chybějící třásně.
Při pohledu dovnitř již větší dírky vidět jsou.
Nejhůř na tom jsou asi spoje s rámem konkrétně u kloubů.
Dno bylo také dosti děravé.
Výroba potřebných kroužků
Použité kroužky na kabelce byly velice malé. Vnitřní průměr měl cca 2 mm a drát, ze kterého byly kroužky udělány, měl asi 0,4 mm. Kroužky této velikosti běžně nepoužívám a po průzkumu trhu jsem zjistila, že nejsou nikde k dostání. Objednala jsem si tedy 0,4 mm silný drát z chirurgické oceli a pustila se do výroby kroužků. Přestože kabelka není ukroužkovaná z chirurgické oceli, barevně byl tento drát nejblíže.
Někde na dně skříně jsem našla gizmovač, zvolila vhodnou tyčku a drát pečlivě natočila. Nyní bylo potřeba ze vzniklé spirály udělat jednotlivé kroužky.
Protože běžně používám kroužky hotové a již řadu let si je sama nevyrábím, nevlastním lupénkovou pilku. Musela jsem si tedy vystačit s štípacími kleštěmi. Drát byl tenký, takže výsledné kroužky nebyly deformované a řez byl hezky čistý.
Vyspravení trhlin, děr a dírek
Nakonec jich bylo mnohem více, než bylo prvně patrné. Při vyspravování jsem nacházela další a další drobné dírky.
Jak jsem již zmínila, nejvíce mi daly zabrat přípoje na kovový rám. Často u toho padlo i pár nepěkných slov.
A co třásně?
Několik třásní chybělo, proto jsem většinu třásní sundala a poté znovu rovnoměrně rozmístila.
Ultrazvukové čištění
Protože je kabelička z bižuterního kovu, věkem dosti zašla. Rozhodla jsem se, že ji zkusím vyčistit v ultrazvukové čističce. Výsledek byl dosti nejistý, ale proč se o to alespoň nepokusit.
Strávila tam pěkných pár desítek minut. Výsledek byl uspokojivý. Jelikož se nejedná o žádný ušlechtilý kov, neočekávala jsem, že by byla po vytažení čistě stříbrná. Třásně a kovový základ tolik vyčistit nešly, ale kroužky krásně prokoukly.
Na závěr jsem udělala ještě malé ruční dočištění.
A výsledek můžete nyní posoudit sami: